; Porady komputerowe.
 

Porady komputerowe.



Formatowanie dysku twardego.

Za pomocą programu format.com

Formatowanie ma na celu przygotowanie dysku do zapisu na nim danych. Proces formatowania niszczy wszystkie dane zapisane na dysku. Najbardziej znanym programem do formatowania dysków jest format.com. Znajdziemy go na każdym komputerze z zainstalowanym systemem DOS lub Windows. Program ten działa w środowisku DOS'a i nie posiada interfejsu graficznego. Komunikujemy się z nim za pomocą poleceń wpisywanych z klawiatury. Pracując z tym programem należy bardzo uważać na to co chcemy zrobić. Jedna pomyłka może kosztować nas utratę wszystkich danych zawartych na dysku lub partycji.

Czytaj więcej...


Partycjonowanie dysku twardego.

Za pomocą programu fdisk.com

Partycjonowanie dysku ma na celu jego podział na mniejsze część tak zwane partycje. Właściwy podział dysku pozwala go lepiej wykorzystać i uporządkować na nim dane. W tej poradzie zostanie zademonstrowany podział dysku o pojemności 12 GB na trzy partycje. Pierwsza z systemem o pojemności 2 GB, druga (5 GB) przeznaczona na aplikacje, trzecia zaś (5 GB) na dokumenty. Oczywiście każdy może podzielić swój dysk w dowolny sposób. Zależne to będzie od rozmiaru woluminu i przeznaczenia komputera.

Czytaj więcej...


Za pomocą programu diskpart

Fdisk umieszczony na płycie instalacyjnej Windows XP lub Windows 2000 jest ulepszoną wersją programu znanego z systemu DOS oraz Windows 95 i 98. Różnica polega na tym, że nie pracuje pod kontrolą DOS'a i potrafi dzielić na partycje dyski twarde o dużej pojemności. Dysponując płytą instalacyjną systemu Windows XP bądź Windows 2000 możemy z powodzeniem podzielić nowo zakupiony dysk o dużej pojemności na części. Uruchamiamy komputer i przechodzimy do ustawień BIOS-u aby ustawić rozruch komputera z dysku CD. Wkładamy do napędu płytę instalacyjną z systemem i restartujemy komputer. Jeśli prawidłowo ustawiliśmy kolejność bootowania pecet powinien wystartować właśnie z niej.

Czytaj więcej...


Za pomocą programu Partition Magic

Innym wielce przydatnym i polecanym programem do partycjonowania dysków jest "Partition Magic". Zamieszczony został w wersji dla DOS razem z CichymDyskiem [ pobierz ] Za jego pomocą możemy tworzyć, usuwać i zmieniać rozmiar partycji a także łączyć partycje na naszym dysku twardym bez utraty danych. Zaleca się jednak zrobienie kopii zapasowej najważniejszych danych przed pracą z tym programem. Może się zdarzyć, że zaniknie zasilanie a nie mamy UPS'a i wtedy będzie tragedia. Program ten działa zarówno w środowisku Windows jak i DOS. Jest prosty w obsłudze.

Czytaj więcej...


Za pomocą programu Ranish Partition Manager

Program pracuje w środowisku MS-DOS dlatego też aby go uruchomić należy mieć pod ręką dyskietkę startową z tym systemem oraz oczywiście sam program. Wkładamy dyskietkę do napędu uruchamiamy komputer. Po wgraniu systemu przechodzimy do katalogu z Ranish Partition Manager'em. Osoby znające polecenia systemu MS-DOS poradzą sobie z tą czynnością bez problemu. Innym mniej obeznanym z DOS'em polecam umieszczenie na dyskietce managera plików np: Volkov Commander'a.

Czytaj więcej...


Partycjonowanie w systemie Linux

Programów do partycjonowania dysku w systemach z rodziny Windows jest bardzo wiele. Te dobre a do nich zalicza się chociaż by Partytion Magic są płatne i dość drogie. Chcąc zaoszczędzić możemy użyć z powodzeniem darmowego równie dobrego oprogramowania w systemie Linux. Istnieją specjalne dystrybucje Linuxa w postaci LiveCD (uruchamiane bezpośrednio z płyty CD, DVD lub pendrive'a), które zawierają głównie programy narzędziowe do partycjonowania, formatowania, kopiowania dysków twardych i partycji na nich zawartych. Za pomocą tych programów a konkretnie Gparted możemy z łatwością zmienić rozmiar już utworzonych partycji bez straty danych na nich zawartych. Oczywiście przed taką operacją nalęży utworzyć kopię bezpieczeństwa danych z dysku.

Czytaj więcej...


Automatyczna instalacja Windows XP.

Podstawą wykonania płyty z bezobsługową instalacją Windows XP jest oczywiście płyta z systemem operacyjnym. Na płycie tej w katalogu Support\tools znajduje się program setupmgr.exe. Jest on spakowany w pliku deploy.cab. Plik *.cab otworzyć można przy pomocy choćby WinZip'a. Jeśli nasza instalka nie posiada zintegrowanego SP2 to należy się o niego postarać.

Czytaj więcej...


Instalacja kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze.

Istnieje kilka powodów, dla których posiadanie kilku systemów operacyjnych na naszym dysku twardym ma cel. Do najważniejszych z nich należą bezpieczeństwo użytkownika peceta oraz szybkość działania różnych systemów. Poza tym możemy pogłębić swoją wiedzę na temat innych tzw. alternatywnych OS-ów takich jak choćby Linux czy BeOS. Różne systemy możemy też wykorzystać do różnych celów. Windows 98 możemy przeznaczyć do zabawy, Windows 2000 lub XP z racji swej stabilności do pracy, Linuxa do surfowania po Internecie, a BeOs-a uważanego za doskonały system multimedialny do oglądania filmów i słuchania muzyki. Często okazuje się, że po prostu nie możemy się obyć bez starszego systemu operacyjnego. Niektórych starszych gier przeznaczonych dla DOS'a nie da się w ogóle uruchomić w systemie Windows 2000 czy XP.

Czytaj więcej...


Ultimatum Boot CD (UBCD) ostatnią deską ratunku w razie awarii sytemu.

Słyszeliście zepewnie Szanowni Internauci o dystrybucjach Linuxa, które możemy uruchomić bezpośrednio z płyty CD lub DVD. Są to tzw. minidystrybucje (LiveCD) i służą przeważnie do konkretnych celów. Takie wyspecjalizowane dystrybucje mogą służyć naprzykład do pracy biórowej, oglądania filmów, diagnozowania komputera itp. System Windows teoretycznie nie może zostać uruchomiony z płyty CD ponieważ w trakcie jego rozruchu niektóre dane zostają zapisywane na dysk twardy a jak wiadomo nie ma tekiej możliwości w przypadku płyt. Tą niedogodność ominął twórca Ultimate BootCD przenosząc niezbędne dane które mogą ulegać zmianie w trakcie rozruchu i kożystania systemu na tzw. RAMDYSK.

Czytaj więcej...


Kopia dysku i partycji przy pomocy Norton Ghost 15

Do zrobienia kopii zapasowej użyjemy programu Norton Ghost 15. Za pomocą tegoż programu będzie można też przywrócić uszkodzone dane. Program Norton Ghost 15 możemy zainstalować na dysku twardym komputera bądź też uruchomić go bezpośrednio z płyty. W tej poradzie opiszę jak zrobić kopię zapasową dysku i partycji oraz jak w razie awarii systemu kopię tą przywrócić.

Czytaj więcej...


Domowa sieć komputerowa.

Posiadając więcej niż jeden komputer możemy utworzyć niewielkim kosztem małą domową sieć komputerową. Do tego celu oprócz rzecz jasna komputerów będziemy potrzebować przynajmniej dwóch kart sieciowych oraz odpowiednie okablowanie. Niezbędny też będzie system operacyjny, który potrafi obsłużyć sieć. Z powodzeniem możemy wykorzystać do tego celu Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP i Linuxa. W przykładzie tu zaprezentowanym użyjemy Windows 98 SE. W przypadku Windows 95 należy postępować nieco inaczej ponieważ używa on innych protokołów sieciowych. Systemy Windows 2000 i XP konfigurację sieci przeprowadzają automatycznie.

Czytaj więcej...


Trwałe usuwanie danych z dysku twardego.

Przenosząc pliki do systemowego "kosza" a następnie opróżniając go jesteśmy pewni, że dane zawarte w nich uległy ostatecznej zagładzie i my oraz nikt inny nie jest w stanie ich odzyskać. Tak się jednak nie dzieje. Dane te w większości przypadków można z powodzeniem odzyskać za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Dzieje się tak ponieważ mechanizmy systemowe wykorzystywane do kasowania danych zamazują tylko odpowiadający im wpis w tablicy alokacji plików a nie kasują z nośnika. Dzięki temu możliwe jest ponowne użycie zajmowanych wcześniej sektorów dysku. Nim to jednak nastąpi "zamazane" dane można odzyskać. Usunięcie partycji lub wykasowanie też nie gwarantuje zniszczenia danych na niej zawartych.

Czytaj więcej...

 

 
Jesteś na stronie Główna - Porady komputerowe