Instalacja MS-DOS 6.22

Czy warto instalować DOS’a ?

W czasach gdzie niewątpliwie króluje system wielozadaniowy oparty na graficznym interfejsie użytkownika takie posunięcie wydaje się nie mieć większego sensu.

Należy jednak pamiętać, że od DOS’a pochodzą dzisiejsze systemy operacyjne firmy "Microsoft", w których pozostawiono za sprawą okna konsoli możliwość sterowania systemem z linii poleceń. Znajomość DOS’a przyda się gdy będziemy chcieli przywrócić do życia system operacyjny, który uległ awarii a niestety nie da się go uruchomić w trybie graficznym. System MS-DOS pracuje w trybie tekstowym, nie zajmuje wiele miejsca a przez to można go uruchomić ze zwykłej dyskietki na której też możemy mieć zainstalowane potrzebne programy diagnostyczne i naprawcze potrzebne do uruchomienia zepsutego systemu.

Typowa instalacja MS-DOS 6.22 składa się z 3 dyskietek 3.5 cala. Pierwsza z nich służy do wystartowania komputera i zainstalowania na dysk twardy plików odpowiedzialnych za rozruch systemu z dysku twardego. Dwie pozostałe zawierają zestaw niezbędnych plików i programów potrzebnych do codziennej pracy z tym systemem.

Przed instalacją systemu należy podjąć decyzję na jaki nośnik go zainstalujemy. Moim zdaniem najlepiej do tego celu użyć starego dysku twardego o niewielkiej pojemności (500 MB). Można też wydzielić nową partycję na dysku, który używamy. Inny sposób to zainstalowanie na pececie emulatora (Np. Microsoft Virtual PC lub VirtualBox ), który stworzy wirtualny komputer i w tym środowisku zainstalować MSDOS. Niestety emulatory komputerów mają dosyć duże wymagania systemowe.

Instalacja systemu na fizyczny dysk twardy

Po zainstalowaniu dysku i odpowiedniej konfiguracji włączamy komputer. Uważnie obserwujemy ekran w celu zorientowania się czy nowy wolumin został wykryty. Jeśli dysk nie zawiera systemu operacyjnego ukaże się taki oto komunikat: Non System disk or disk error

W BIOS komputera należy zmienić kolejność botowania na napęd dyskietki czyli "floppy". Następnie wkładamy pierwszą dyskietkę instalacyjną z systemem DOS do napędu i restartujemy komputer. Po chwili pojawia się okno instalatora:

Okno instalatora systemu MS-DOS

Jeśli dysk nie jest sformatowany lub posiada inny system plików niż FAT 16 pojawi się informacja:

Configure unllocated disk space (recommended)

Zaznaczamy tak jak na obrazku i potwierdzamy Enterem. Pojawi się następny komunikat:

Setup will restart your computer now. Please make Setup Disk 1 is drive a.

Wkładamy pierwszą dyskietkę instalacyjną i wciskamy ENTER. Komputer zostaje zrestartowany. Po ponownym uruchomieniu będzie widoczny pasek postępu formatowania dysku.

Formatowanie dysku C

Gdy formatowanie dobiegnie końca wyświetli się następne okno.

Chęć dalszej instalacji potwierdzamy Enterem. Pojawia się następny komunikat. Tu należy wybrać kraj oraz typ klawiatury. Przechodzimy za pomocą strzałek na odpowiednie pole i wciskamy ENTER.

Konfiguracja klawiatury, kraju i daty systemowej

Ukaże się okno gdzie dokonamy wyboru kraju

Poland (Polska)

Teraz należy dokonać wyboru klawiatury:

Po zaakceptowaniu wyboru instalator dokonuje zmian. Wyświetla się okno:

Proszę czekać. Instalator dokonuje zmian w twoich ustawieniach.

Przyszła kolej na wybór katalogu gdzie zostaną umieszczone pliki z systemem. Domyślnie jest to C:\DOS. Oczywiśnie każdy może wybrać własny folder. Chęć dalszej instalacji potwierdzamy Enterem.

Setup will place your MS-DOS files the following dirrectory

Następuje kopiowanie plików. Postęp widać na żółtym pasku.

Postęp kopiowania plików systemowych MS-DOS 6.22

W odpowiednim momencie instalator poprosi nas o włożenie drugiej dyskietki instalacyjnej:

Please insert the following disk in dirve A:

Oraz trzeciej:

Proszę włożyć do stacji dysków A: dyskietkę numer 3

Gdy kopiowanie ostatniej dyskietki dobiegnie końca wyświetli się stosowny komunikat:

Wyjmij dyskietkę z napędu A: i wciśnij Enter

Usuwamy dyskietkę z napędu i przyciskamy ENTER. Pojawi się komunikat końcowy informujący o pomyślnej instalacji systemu. Wciskamy ENTER i komputer zostaje uruchomiony ponownie.

Teraz nowo zainstalowany system powinien wystartować z dysku twardego. Jeśli tak się nie dzieje należy zmienić kolejność botowania w BIOS komputera.

Start systemu MS-DOS

 
Jesteś na stronie Główna- MS-DOS - Instalacja systemu MS-DOSFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php:42 Stack trace: #0 /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/msdos/instalacja/instalacja_dos.php(150): require() #1 {main} thrown in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php on line 42