Partycjonowanie za pomocą Ranish Partition Manager

Program pracuje w środowisku MS-DOS dlatego też aby go uruchomić należy mieć pod ręką dyskietkę startową z tym systemem [pobierz] oraz oczywiście sam program. [pobierz]

Wkładamy dyskietkę do napędu uruchamiamy komputer. Po wgraniu systemu przechodzimy do katalogu z Ranish Partition Manager’em. Osoby znające polecenia systemu MS-DOS poradzą sobie z tą czynnością bez problemu. Innym mniej obeznanym z DOS’em polecam umieszczenie na dyskietce managera plików np: Volkov Commander’a.

Uruchamiamy program poleceniem part.exe. Pojawia się okno programu, w którym widzimy wszystkie informacje dotyczące dysku twardego naszego komputera. W tym konkretnym przykładzie zajmiemy się dyskiem o niewielkiej jak na dzisiejsze czasy pojemności 2 GB. Dyski o większych pojemnościach partycjonuje się tak samo.

Ranish Partition Manager

Jak widać dysk nie posiada żadnej partycji a jego pojemność wynosi 2047 MB co daje 2 GB.

Naszym zadaniem jest utworzenie dwóch partycji podstawowych w tym jednej aktywnej. Strzałkami kierunkowymi przechodzimy na i wciskamy Enter.

Pojawia się okno gdzie dokonamy wyboru typu oraz rozmiaru partycji.

Jeśli naszym zamiarem jest "posadzenie" na nowej partycji systemu Windows 9x powinniśmy wybrać system plików FAT-32. Zaś w przypadku systemu Windows 2000 lub XP możemy wybrać system plików FAT-32 lub NTFS (zalecany NTFS). Jeśli chodzi o Linuxa używa on kilku odmian systemu plików. Każda jego dystrybucja posiada doskonałe narzędzie do partycjonowania dysków i najlepiej korzystać właśnie z niego. Po dokonaniu wyboru systemu plików przechodzimy na pole "Step2" gdzie dokonamy wyboru rozmiaru partycji.

Możemy tego dokonać poprzez zmianę w polu "Size" wpisując rozmiar nowej partycji lub w polu "Ending Cylinder" wpisując numer końcowego cylindra. W tym przypadku został zmieniony numer końcowego cylindra. Zatwierdzamy Enterem. Program pyta się czy zapisać zmiany.

Jeśli jesteśmy pewni tego co zrobiliśmy wciskamy Enter. Pojawia się kolejne pytanie czy partycja ma zostać sformatowana. Wciskamy Enter. Program wyświetli ostrzeżenie, że formatowanie usunie wszystkie dane zawarte na partycji.

Wciskamy Enter i następuje proces tworzenia i formatowania nowej partycji.

Po zakończeniu formatowania pojawi się główne okno programu gdzie możemy zobaczyć dokonane zmiany.

Widzimy tu nowo utworzoną partycję podstawową o rozmiarze 1.048.792 bajtów oraz pozostałe miejsce na dysku czyli 1.048.320 bajtów do wykorzystania. Jeśli pozostałe miejsce chcemy wykorzystać do utworzenia partycji tego samego rodzaju powtarzamy wszystkie czynności opisane powyżej.

Po zakończonym formatowaniu zobaczymy podsumowanie.

Jak widać utworzyliśmy drugą partycję podstawową. Aby z którejś z tych partycji możliwe było wystartowanie systemu należy ją uaktywnić. W tym celu podświetlamy partycję i wciskamy przycisk "b" na klawiaturze. Przy wybranej partycji pojawi się takie oto oznakowanie. . Wciskamy klawisz F2 aby zapisać zmiany. Program opuszczamy wciskając klawisz ESC. Po zrestartowaniu komputera nasze nowe partycje będą gotowe do użycia.

Kasowanie partycji.

W przypadku gdy dysk twardy posiada już założone jakieś partycje a my chcemy zmienić ich rozmiar należy najpierw je wykasować. W tym celu zaznaczamy partycje a następnie wciskamy przycisk DEL na klawiaturze. Zapisujemy zmiany klawiszem F2.


 
Tanie dyski twarde
Kup legalny Windows 7 Home
Kup tanio legalny Windows 8
Telefony komórkowe


 
Jesteś na stronie Główna - Porady komputerowe - Partycjonowanie dysku twardego - Ranish Partition Manager

Wasze komentarze:

Napisz komentarz:

Twój Nick:

Twój Komentarz: