Instalacja Ubuntu

W tym artykule przedstawię instalację Ubuntu 12.04 . Proces instalacji będzie przeprowadzony na maszynie wirtualnej "Virtual Box" z użyciem 32 bitowej wersji desktop. Identycznie przebiega ona też na komputerze fizycznym.

Ubuntu 12.04 jest dostępny za darmo w "Internecie" w postaci obrazu "iso". W zależności od architektury naszego procesora możemy pobrać wersję 32 lub 64 bitową. Pamiętać należy, że wersję 32 bitową "Ubuntu" zainstalujemy na maszynie z procesorem 64 bitowym ale wersji 64 bitowej systemu nie zainstalujemy na komputerze z procesorem 32 bitowym.

Po pobraniu pliku należy sprawdzić jego sumę kontrolną. Do tego celu użyć można w systemie "Windows" darmowego programu MD5summer. W systemie "Linux" możemy uruchomić ten program poprzez emulator "Wine" lub użyć konsolowego programu md5sum.

Zobacz jak sprawdzić sumę kontrolną pliku.

Po poprawnej weryfikacji nagrywamy plik na płytę. W programie do nagrywania należy wybrać opcję "Nagraj obraz...". Po nagraniu uruchamiamy komputer z płyty. W tym celu należy zmienić kolejność bootowania w "BIOS" płyty głównej na CD/DVD. Jak to zrobić zobacz tu lub poszukaj w instrukcji swojej płyty głównej.

System zostaje uruchomiony z płyty. Wyświetli się okno, w którym mamy do wyboru dwie opcje. Instalację lub wypróbowanie systemu bez instalacji. Dokonać możemy też wyboru języka na polski.

 
Kliknij aby powiększyć

Konfiguracja języka oraz wybór "Zainstaluj Ubuntu" lub "Wypróbuj Ubuntu"

Chcemy zainstalować system więc klikamy na "Zainstaluj Ubuntu". W nowo otwartym oknie możemy zaznaczyć opcję "Zainstalowanie dodatkowego oprogramowania". Jeżeli zależy nam na szybkiej instalacji nie zaznaczajmy opcji "Pobieranie aktualizacji podczas instalacji". Klikamy na "Naprzód".

 
Kliknij aby powiększyć

Zaznaczamy odpowiadające nam opcje i klikamy na "Naprzód"

Musimy zdecydować gdzie system będzie zainstalowany. W tym przypadku jest to pusty dysk. Ci, którzy nie chcą lub nie potrafią ręcznie podzielić dysku na partycje powinni wybrać pierwszą opcję. Konfigurator automatycznie podzieli dysk na 2 partycję - systemową oraz wymiany. Bardziej doświadczeni mogą wybrać drugą opcję i ręcznie podzielić dysk.

 
Kliknij aby powiększyć

Zaznaczamy odpowiadające nam opcje i klikamy na "Naprzód"

Wybieramy dysk, na którym zostanie zainstalowany system. W tym momencie możemy jeszcze dokonać dokładnego podziału dysku według własnych upodobań. W przypadku gdy w komputerze mamy kilka dysków twardych należy bardzo uważać na ich oznaczenia i wybrać ten właściwy. W razie pomyłki stracimy cenne dane.

 
Kliknij aby powiększyć

Zaznaczamy odpowiadające nam opcje i klikamy na "Naprzód"

Ustawiamy strefę czasową. Dla Polski "Warsaw" i klikamy na "Naprzód".

 
Kliknij aby powiększyć

Konfiguracja strefy czasowej.

Wybieramy układ klawiatury. W tym przypadku - "polski".

 
Kliknij aby powiększyć

Wybór układu klawiatury.

Podajemy nazwę użytkownika i jego hasło oraz nazwę komputera. Decydujemy też czy logowanie ma nastąpić automatycznie czy też musi zostać podane hasło. Możemy też zaszyfrować swój katalog domowy.

 
Kliknij aby powiększyć

Uzupełniamy dane dotyczące tożsamości użytkownika i klikamy na "Naprzód".

Następuje dalsza część instalacji. Czekamy cierpliwie.

 
Kliknij aby powiększyć

Instalacja plików.

Instalacja została zakończona. Usuwamy płytę z napędu DVD-ROM i restartujemy komputer.

 
Kliknij aby powiększyć

Koniec instalacji.

I to by było na tyle. Jak widać to prościzna.
 
Jesteś na stronie Główna - Linux - Instalacja Ubuntu 12.04Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php:42 Stack trace: #0 /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/linux/instalacja_ubuntu_12_04.php(165): require() #1 {main} thrown in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php on line 42