Instalacja systemu Windows 98

Poprawna instalacja systemu operacyjnego na dysk naszego komputera będzie owocowała długotrwałym i przyjemnym jego użytkowaniem. Na stronie tej dowiesz się krok po kroku jak tego dokonać w sposób najbardziej prosty i przyjemny. Instalacji należy dokonać jeśli zakupiliśmy komputer bez systemu operacyjnego lub jeśli "stary" system uległ nieodwracalnemu uszkodzeniu. W drugim przypadku będzie to reinstalacja systemu.

Przygotowanie do instalacji.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed przystąpieniem do instalacji jest solidne przygotowanie się do niej. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych stresów.

Kupując system operacyjny dostajemy płytę instalacyjną oraz dyskietkę startową. Przed przystąpieniem do instalacji dobrze jest zrobić sobie kopie zapasową oryginalnej płyty z systemem operacyjnym i z niej korzystać w czasie instalacji. Ma to na celu uchronienie naszej oryginalnej płytki przed uszkodzeniem w razie awarii stacji CD-ROM.

Wybieramy sposób instalacji

Jeżeli umieszczone na dysku dane są dla nas mało istotne i możemy pozwolić sobie na ich utratę, wtedy najlepiej sformatować dysk i rozpocząć instalację. Kiedy jednak dane zawarte na dysku mają dla nas znaczenie i nie możemy ich wykasować należy przeinstalować system (reinstalacja). Więc do dzieła!

Jak wiadomo największym potentatem w branży komputerowej jest firma Microsoft, która od wielu lat zaopatruje nas w coraz to nowsze systemy operacyjne z rodziny Windows. Pierwszym na dobre dostępnym w naszym kraju był Windows 3.11 potem pojawiły się Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows 2000 i najnowszy-Windows XP. Oczywiście świat komputerowy nie opiera się tylko na Windowsach. Istnieją inne konkurencyjne oprogramowania, choćby Linux, czy też BeOs które to systemy mogą w przyszłości stanowić poważne zagrożenie dla Windows choćby z racji swej stabilności i niezawodności. Jednak na razie jesteśmy niejako skazani na Microsoft i jego produkty ponieważ większość programów użytkowych, gier i sterowników opiera się na systemie Windows.

Windows 98 jest niczym innym jak tylko ( można by rzec ) dużą nakładką na DOS'a bez którego nie może się obyć. Instalując Windows 98 na dysk instaluje się też DOS w wersji 7.1. W porównaniu z DOS'em 6.22 wersja 7.1 jest dosyć okrojona, tzn. brakuje jej kilku poleceń i programów dostępnych we wcześniejszej wersji.

Gdy na dysku twardym naszego komputera nie ma systemu operacyjnego konfigurujemy w odpowiedni sposób BIOS i instalujemy Windows. Jeśli posiadana przez nas płyta z systemem operacyjnym jest botowalna tzn. można z niej uruchomić komputer robimy to w przeciwnym wypadku uruchamiamy go z dyskietki startowej.

Konfiguracja BIOS

Do napędu CD/DVD wkładamy płytę z systemem i restartujemy komputer. W przypadku gdy w BIOS ustawiona jest opcja bootowania z napędu CD/DVD komputer powinien wystartować z płyty wczytując podstawowy system potrzebny do instalacji Windows 98. Gdy komputer nie startuje z płyty musimy ustawić w BIOS poprawną kolejność bootowania lub przy starcie komputera przytrzymać klawisz F12 i wybrać odpowiednią opcję.

Metoda pierwsza.

Przytrzymujemy klawisz Delete następnie za pomocą klawiszy strzałek wybieramy: advenced bios fatures

Wciskamy Enter i wyszukujemy: first boot device CDROM

Zaznaczamy tak jak powyżej i wciskamy Enter. First boot device W menu "First Boot Device" wybieramy CDROM, wciskamy Enter i zapisujemy ustawienia BIOS'u. Restartujemy komputer.

Metoda druga.

W czasie startu komputera przytrzymujemy klawisz F12 aż pokaże się menu: boot menu klawisz f12

Zaznaczamy CDROM i wciskamy Enter. Komputer startuje z płyty CD.

Przykłady powyższe dotyczą BIOS'u firmy Award. W BIOS'ach innych firm metoda ustawienia kolejności botowania może być inna. Najprościej dowiedzieć się jakiego klawisza użyć aby wejść do BIOS'u to obserwacja ekranu przy starcie komputera.

Komputer powinien uruchomić się z napędu CD a po kilku sekundach powinno pojawić się menu startowe. Jeśli tak się nie dzieje należy wystartować go z dyskietki startowej, na której znajdują się sterowniki do stacji CD-ROM. ( Przygotowanie dyskietki. ) ) first boot device CDROM

Wybieramy punkt 2. i wciskamy ENTER.

first boot device CDROM

Pojawia się menu startowe systemu Windows 98. Wybieramy punkt 1. i potwierdzamy Enterem.

first boot device CDROM

Zostają załadowane sterowniki do napędów CD, dysków SCSI, programy diagnostyczne oraz narzędzia niezbędne do poprawnej instalacji systemu.

first boot device CDROM

Pojawia się startowe okno instalatora. Chęć dalszej instalacji potwierdzamy Enterem. Na tym etapie instalację możemy bez obaw przerwać wciskając klawisz F3.

first boot device CDROM

Gdy system instalujemy na niesformatowany dysk, gdzie nie określono partycji ani systemu plików jaki używa system Windows 98 (FAT 32) wtedy należy przydzielić odpowiedni obszar dysku i sformatować go.

first boot device CDROM

Jeśli instalujemy system na dysku, który posiada ponad 512 MB pojemności należy włączyć obsługę dużych dysków.

first boot device CDROM

Wciskamy ENTER i komputer zostaje ponownie uruchomiony.

first boot device CDROM

Po ponownym rozruchu nasz dysk twardy zostaje sformatowany. Czekamy cierpliwie aż pasek postępu formatowania osiągnie 100%.

first boot device CDROM

Po sformatowaniu dysku twardego komputer uruchomi się ponownie.

first boot device CDROM

Uruchamia się program ScanDisk. Jego zadaniem jest znalezienie i naprawienie ewentualnych błędów zawartych na dysku.

first boot device CDROM

Jeśli ScanDisk nie wykrył żadnych wad dysku uruchomi się właściwy instalator systemu Windows 98.

first boot device CDROM

Wybieramy katalog, w którym zostanie zainstalowany Windows 98. Domyślnie jest to C:\Windows. Oczywiście można podać inny.

 

Instalator przygotowuje katalog systemu Windows oraz sprawdza ilość wolnego miejsca na dysku.

first boot device CDROM

W oknie "Opcje instalatora" wybieramy typ instalacji. Dla niedoświadczonych użytkowników zaleca się zaznaczenie opcji "Standardowa". W opcji "Niestandardowa" dokonujemy ręcznego wyboru składników.

first boot device CDROM

Ręcznie wybieramy składniki systemu Windows 98.

first boot device CDROM

W oknie "Identyfikacja" można pozostawić wszystko bez zmian. W rubryce "Opis komputera" wpisujemy dowolny tekst.

first boot device CDROM

W ustawieniach lokalizacji zaznaczamy "Polska" i klikamy na "Dalej"

first boot device CDROM

Rozpoczyna się kopiowanie plików. Czas potrzebny na wykonanie tego zadania uzależniony jest od szybkości komputera.

first boot device CDROM

Wskaźnik informuje nas o procentowym postępie w kopiowaniu plików. Czekajmy więc cierpliwie aż dojdzie do 100%. Po tym zadaniu komputer zostanie ponownie uruchomiony.

first boot device CDROM

Po ponownym uruchomieniu czekamy aż instalator dokona wstępnej konfiguracji systemu, a następnie wpisujemy swoje imię lub pseudonim. Rubryka "Firma" może pozostać pusta.

first boot device CDROM

Zapoznajemy się z umową. Akceptujemy ją chcąc przejść do dalszej części instalacji systemu Windows 98.

first boot device CDROM

Po kliknięciu na "Zakończ" zostaje uruchomiony kreator, który wyszuka urządzenia zainstalowane w komputerze takie jak karta graficzna, karta dźwiękowa a następnie zainstaluje sterowniki do nich. Czekajmy cierpliwie na zakończenie tego procesu. W tym czasie ekran monitora może kilkakrotnie migotać lub na krótki czas się wyłączyć.

first boot device CDROM

Po procesie instalacji urządzeń komputer zostaje ponownie uruchomiony.

first boot device CDROM

Po restarcie zostaje dokończony proces instalacji urządzeń. W tym czasie zostają pobierane ważne dane z płyty instalacyjnej systemu Windows 98 więc powinna ona być w napędzie CD/DVD.

first boot device CDROM

W razie potrzeby korygujemy datę oraz czas systemowy. Ustawiamy strefę czasową tak jak powyżej.

first boot device CDROM

Końcowa konfiguracja systemu.

first boot device CDROM

Instalacja Windows 98 dobiegła końca. Na zdjęciu powyżej widać fragment pulpitu nowo zainstalowanego systemu. Zapewne nie wszystkie urządzenia zostały wykryte podczas instalacji Windows. Te brakujące należy zainstalować ręcznie.


 
Jesteś na stronie Główna - Windows - Instalacja Windows 98Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php:42 Stack trace: #0 /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/windows/instalacja_windows_98.php(277): require() #1 {main} thrown in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php on line 42