; System operacyjny MS-DOS
 
MSDOS - baner


Poznaj system DOSO SYSTEMIE INSTALACJA KONFIGURACJA Polecenia zewnętrzne DOS Polecenia wewnętrzne DOS


Dostępne artykuły w dziale.Historia powstania systemu MS-DOS

Nazwa MS-DOS, to skrót od Microsoft Disk Operating System, czyli Dyskowy System Operacyjny firmy Microsoft. MS-DOS wywodzi się od systemu o nazwie QDOS, opracowanego przez Seattle Computers*- pionierską firmę w dziedzinie budowy i oprogramowania komputerów z procesorem Intel 8086. Kolejne wersje tego systemu o nazwie 86 DOS zostały w 1981 roku zakupione przez firmę Microsoft i nazwane MS - DOS.

Czytaj więcej...Instalacja systemu MS-DOS

W czasach gdzie niewątpliwie króluje system wielozadaniowy oparty na graficznym interfejsie użytkownika takie posunięcie wydaje się nie mieć większego sensu. Należy jednak pamiętać, że od DOS'a pochodzą dzisiejsze systemy operacyjne firmy "Microsoft", w których pozostawiono za sprawą okna konsoli możliwość sterowania systemem z linii poleceń. Znajomość DOS'a przyda się gdy będziemy chcieli przywrócić do życia system operacyjny, który uległ awarii a niestety nie da się go uruchomić w trybie graficznym.

Czytaj więcej...Konfiguracja systemu MS-DOS

Pamięć stronicowana
EMS, w informatyce pamięć RAM w komputerze PC zawarta powyżej standardowej granicy 1 MB, adresowana za pośrednictwem okna pamięci o wielkości 64 KB, umieszczonego poniżej granicy 1 MB. Do obsługi pamięci stronicowanej są stosowane procedury stronicowania (wg standardu LIM EMS). Służą one do przełączania okna pamięci w obrębie całej zainstalowanej pamięci EMS. W komputerach z procesorami co najmniej 386 można emulować pamięć EMS, korzystając z pamięci rozszerzonej.

Czytaj więcej...Polecenia zewnętrzne MS-DOS

FORMAT
- Formatowanie lub kasowanie dysków. Występują następujące opcje: /S kopiuje pliki systemowe na dysk; /C kasuje tylko dane bez ponownego fizycznego formatowania; po /V program FORMAT pyta, czy występuję ciąg znaków "Volume", aby móc nadać nazwę dyskowi. Przykład formatowania dysku w stancji ( napędzie ) C i zapisu na ścieżkach systemowych jądra systemu MS - DOS:
FORMAT C:/S

Czytaj więcej...Polecenia wewnętrzne MS-DOS

DIR
- Przedstawia pliki aktualnego lub specyfikowanego katalogu. Przykłady: DIR wszystkie pliki aktualnego katalogu DIR B:*.COM wszystkie pliki .COM w napędzie dyskowym B

Czytaj więcej...Nakładki na system DOS

Norton Commander 5.0

[ instrukcja obsługi ] Najbardziej znanym i cenionym menagerem plików jest Norton Commander. W odróżnieniu od innych programów tego typu ma on wbudowane szereg modułów ułatwiających codzienną pracę. Posiada min. funkcję przeciągnij i puść, moduł rozpakowywania plików i wiele innych.

Czytaj więcej...

Gry dla systemu MS-DOS

Norton Commander 5.0

Gra FPS, w której zadaniem bohatera jest obrona Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu. Bohater, Duke ma do dyspozycji dość potężny arsenał broni poczynając od pistoletu a kończąc na bazuce. W grze przechodzimy kolejne etapy stawiając czoła coraz większej liczbie uzbrojonych kosmitów. Na końcu przyjdzie nam walczyć z bossem co nie jest prostą sprawą. Ciekawe czy dasz radę...! Miłej zabawy.

Czytaj więcej...


 
Jesteś na stronie Główna - MS-DOS