Instalacja kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze.

Istnieje kilka powodów, dla których posiadanie kilku systemów operacyjnych na naszym dysku twardym ma cel. Do najważniejszych z nich należą bezpieczeństwo użytkownika peceta oraz szybkość działania różnych systemów. Poza tym możemy pogłębić swoją wiedzę na temat innych tzw. alternatywnych OS-ów takich jak choćby Linux czy BeOS. Różne systemy możemy też wykorzystać do różnych celów. Windows 98 możemy przeznaczyć do zabawy, Windows 2000 lub XP z racji swej stabilności do pracy, Linuxa do surfowania po Internecie, a BeOs-a uważanego za doskonały system multimedialny do oglądania filmów i słuchania muzyki. Często okazuje się, że po prostu nie możemy się obyć bez starszego systemu operacyjnego. Niektórych starszych gier przeznaczonych dla DOS'a nie da się w ogóle uruchomić w systemie Windows 2000 czy XP.

Przypuśćmy, że chcemy zainstalować na naszym dysku 4 systemy a mianowicie Windows XP, Windows 200, Windows 98 i Linuxa. Chcąc uniknąć kłopotów należy wgrać te systemy w odpowiedniej kolejności. Najpierw Windows 98 następnie Windows 2000, Windows XP a na końcu Linux. Niezachowanie tej kolejności doprowadzi do tego, że uruchomienie nowszej wersji okienek nie będzie możliwa. Dzieje się tak ponieważ nowo zainstalowany system modyfikuje obszar startowy dysku tzw. MasterBootRekord. W tej części dysku zapisany jest BootLoader. Normalne jest, że  bootloader ze starszej wersji Windows nie poradzi sobie z rozruchem nowszego systemu. Jeśli chodzi o Linuxa to posiada on własnego bootloadera - LiLo, który z powodzeniem poradzi sobie z rozruchem Windosowych okienek. Niestety programy rozruchowe z pod znaku Windows nie poradzą sobie z wystartowaniem Linuxa.

Nim zaczniemy instalować nowe systemy na naszym kompie proponuję zaopatrzyć się w programy do partycjonowania dysków. Za ich pomocą utworzymy miejsce do posadzenia nowych systemów. Jednym z najlepszych tego typu programów jest Partytion Magic. Inny niewiele mu ustępujący to Ranish Partytion Manager. Przed utworzeniem nowych partycji należy bezwzględnie zdefragmentować dysk oraz zrobić kopie zapasową istniejących partycji. Te środki zapobiegawcze uchronią nas przed stratą ważnych danych jeśli coś pójdzie nie tak.

Oto kilka wariantów instalacji:

  1. Mamy Windows XP i chcemy zainstalować Windows 98.

  2. Mamy Windows XP i chcemy zainstalować Windows 2000.

  3. Mamy Linuxa i chcemy zainstalować Windows.

  4. Chcemy zainstalować tą samą wersję systemu jaki już mamy na dysku.


 
Jesteś na stronie Główna - Porady komputerowe - Instalacja kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze.