Budowa oraz konfiguracja - domowa sieć komputerowa

Domowa sieć komputerowa

Posiadając więcej niż jeden komputer możemy utworzyć niewielkim kosztem małą domową sieć komputerową. Do tego celu oprócz rzecz jasna komputerów będziemy potrzebować przynajmniej dwóch kart sieciowych oraz odpowiednie okablowanie. Niezbędny też będzie system operacyjny, który potrafi obsłużyć sieć. Z powodzeniem możemy wykorzystać do tego celu Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP i Linuxa. W przykładzie tu zaprezentowanym użyjemy Windows 98 SE. W przypadku Windows 95 należy postępować nieco inaczej ponieważ używa on innych protokołów sieciowych.  Systemy Windows 2000 i XP konfigurację sieci przeprowadzają automatycznie.

Wybór karty sieciowej.

Karta sieciowa jest jednym z najważniejszych składników sieci. Wybór dobrej karty sieciowej uchronić nas może w przyszłości od niemiłych niespodzianek. "Sieciówka" aby działać poprawnie potrzebuje odpowiednich sterowników. Przy jej wyborze należy koniecznie zapytać czy są do niej dołączone sterowniki do systemu operacyjnego, który gości na naszym komputerze. Jeśli tak nie jest nie kupujmy jej. Zwróćmy też uwagę na to czy producent ma swoją stronę internetową. Jeśli sterowników nie dostaniemy razem z kartą na pewno najnowsze wersje znajdziemy je na witrynie producenta. Pod adresem strony www.micorsoft.com/hcl możemy sprawdzić listę kart przetestowanych w laboratoriach Microsoftu. W razie problemów możemy zwrócić się o pomoc do Biura Pomocy Technicznej Microsoftu. Gdy karta, którą zamierzamy kupić nie została przetestowana lepiej zrezygnować z jej zakupu. Gdy nie stać nas na zakup nowej karty z powodzeniem możemy użyć urządzenia starszej generacji. Nie będzie to oczywiście demon szybkości wśród kart ale dla mniej wymagających użytkowników w zupełności wystarczy. Obecnie wszystkie produkowane karty sieciowe posiadają złącze PCI zaś te starszej generacji złącze ISA. Dla uniknięcia wielu problemów w czasie instalacji i konfiguracji karty proponuję wybrać sprzęt z magistralą PCI.

Blokowa budowa karty sieciowej.

Blokowy schemat karty sieciowej

Powiększ Powiększ

Tu kupisz to tanio

Z lewej typowa karta sieciowa. Z prawej nowoczesna bezprzewodowa karta.

Karta sieciowa dokonuje konwersji niskonapięciowego strumienia danych równoległych z komputera na mocniejszy strumień danych szeregowych w kablu sieciowym i odwrotnie.

Wybór okablowania.

Następnym elementem niezbędnym przy budowie sieci jest wybór odpowiedniego okablowania. Jeśli zamierzamy połączyć ze sobą tylko dwa komputery najprościej zrobimy to używając tzw. skrętki. Przy łączeniu większej liczby maszyn musimy zaopatrzyć się w przewód koncentryczny do połączeń sieciowych oraz trójniki i terminatory.

Skrętka

Skrętka zbudowana jest z izolowanych przewodów, które są ze sobą skręcone parami co daje efekt wzajemnego ekranowania. Skręcenie parami ogranicza emisję i absorpcję fal elektromagnetycznych, które są powodem zakłóceń pracy sieci. Skrętka może być dodatkowo ekranowana folią aluminiową lub posiadać zewnętrzny oplot co dodatkowo obniża podatność na zakłócenia.

Nieekranowana skrętka dwużyłowa. ( rys.2 ) Nieekranowana skrętka dwużyłowa.

Nieekranowaną skrętkę dwużyłową zakańcza się złączem typu RJ - 45.

Złącze RJ - 45.  ( rys.3 ) Złącze RJ - 45.

Kabel koncentryczny.

Kabel koncentryczny zbudowany jest z rdzenia, którym jest przewód miedziany w postaci drutu lub linki, otoczony zewnętrznym ekranem z oplotu miedzianego lub folii aluminiowej. Oplot i przewodnik centralny mają wspólną oś (stąd określenie koncentryczny, rzadziej współosiowy). Zewnętrzny i wewnętrzny przewodnik rozdziela warstwa elastycznej izolacji plastycznej, a dodatkowa warstwa izolacji pokrywa kabel od zewnątrz.

Gruby i cienki kabel koncentryczny. ( rys.4 ) Gruby i cienki kabel koncentryczny.

Końce kabli koncentrycznych zakańcza się złączem typu BNC.

Fragment kabla koncentrycznego zakończonego złączamy typu BNC.

( rys.5 ) Fragment kabla koncentrycznego zakończonego złączamy typu BNC.

Trójnik BNC

Wystrzegajmy się tanich trójników BNC! Jeśli poważnie myślimy o budowie sieci zaopatrzmy się w złącza spełniające specyfikacje wojskowe UG - 274. Oznaczenie powinniśmy znaleźć na korpusie poprzecznym lub na końcówce złącza męskiego.

Trójnik BNC  ( rys.6 )

Trójnik BNC - zdjęcie T ( rys.7 ) Trójnik BNC - od strony wtyku ( rys.8 )

Dwa złącza typu "T". ( rys. 6 ) Złącze po lewej stronie posiada naniesiony numer specyfikacji wojskowej i wzmocniony korpus pomiędzy łącznikami. W praktyce okazało się, że złącze bez wzmocnień po pewnym czasie w wyniku naprężeń przewodu obluzowuje się.

Terminatory

Terminator spełnia ważną rolę przy budowie sieci. Stanowi on zakończenie kabla koncentrycznego na jego dwóch końcach. Dzięki terminatorom poziom sygnału w kablu jest taki sam na całej jego długości.

Terminator. ( rys.9 )

Dla chcących poszerzyć dogłębnie swoją wiedzę na temat sieci komputerowych zapraszam do letkury tej że książki.


Tani sprzęt sieciowy

Tanie dyski twarde

Przenośne odtwarzacze MP3
Tanie odtwarzacze MP4
Tu kupisz tanio legalny system

Jesteś na stronie Główna - Porady - Łączenie komputerów w sieć (cz.1)