PARTYCJONOWANIE DYSKU W SYSTEMIE LINUX

Programów do partycjonowania dysku w systemach z rodziny Windows jest bardzo wiele. Te dobre a do nich zalicza się chociaż by Partytion Magic są płatne i dość drogie. Chcąc zaoszczędzić możemy użyć z powodzeniem darmowego równie dobrego oprogramowania w systemie Linux. Istnieją specjalne dystrybucje Linuxa w postaci LiveCD (uruchamiane bezpośrednio z płyty CD, DVD lub pendrive’a), które zawierają głównie programy narzędziowe do partycjonowania, formatowania, kopiowania dysków twardych i partycji na nich zawartych. Za pomocą tych programów a konkretnie Gparted możemy z łatwością zmienić rozmiar już utworzonych partycji bez straty danych na nich zawartych. Oczywiście przed taką operacją nalęży utworzyć kopię bezpieczeństwa danych z dysku.

W poradzie tej postaram się przybliżyć jedną z dystrybucji Linux’a jaką jest Parted Magic 2013

 
Kliknij aby powiększyć

Pobieramy obraz płyty w formacie ISO - Parted Magic 2013. Następnie za pomocą programu do nagrywania płytek wypalamy ten że obraz. W BIOS-sie ustawiamy kolejność rozruchu na CDROM wkładamy płytkę do napędu i restartujemy komputer.

Po chwili powinno ukazać się Menu z wyborem opcji startowych. Zaznaczamy opcję pierwszą i wciskamy Enter. System zostaje załadowany. W przypadku gdy nie zadawala nas rozdzielczość ekranu możemy ją zmienić klikając na ikonkę "Monitor Settings" i wybierając opcję najbardziej nam odpowiadającą.

 
Kliknij aby powiększyć

W razie konieczności można też zkonfigurować połączenie z Internetem.

Naszym głównym celem jest podział dysku na partycję.

Klikamy na ikonkę "Partition Editor". Uruchomiony został‚ program Gparded.

 
Kliknij aby powiększyć

W tej poradzie wykonam partycjonowanie i formatowanie czystego dysku o rozmiarze 8 GB. Widać na obrazku powyżej ,że program wykrył dysk twardy i wyświetlił‚ informacje o partycjach a raczej ich braku.

 
Kliknij aby powiększyć

Dysk jest gotowy do podziału. Przykładowo chcąc podzielić dysk na 2 partycje w tym jedna przeznaczona na system (systmowa) druga na dokumenty klikamy na ikonę "New". Wyświetli się komunikat, że na dysku nie ma tablicy partycji i program musi ją utworzyć. Klikamy na "OK" a następnie klikamy na przycisk "Device" i "Create Partition Table".

 
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Pojawi się ostrzeżenie, że ta operacja wymaże wszystkie dane na dysku. Dysk i tak jest pusty, potwierdzamy więc operację. Teraz można utworzyć już nowe partycje.

 
Kliknij aby powiększyć

Poniżej przedstawiam krótką prezentację multimedialną ukazującą tworzenie nowej partycji.


 
Jesteś na stronie Główna - Linux - Partycjonowanie dysku w systemie Linux