Instalacja Windows 98 na komputerze z Windows XP

Instalując Windows 98 należy wziąć pod uwagę dwa przypadki. Pierwszy to taki gdzie Windows XP umieszczony jest na partycji FAT 32. W tej sytuacji najwygodniej jest zainstalować starszą wersję Windows na tej samej partycji w folderze o dowolnej nazwie Np. Windows_98. W czasie instalacji [zobacz] instalator zapyta nas gdzie chcemy umieścić system wtedy to podajemy lokalizację. Po zainstalowaniu Windows 98 będzie trzeba konicznie naprawić obszar MBR, który został nadpisany przez nowo zainstalowany system. W tym celu należy uruchomić komputer z płyty instalacyjnej systemu Windows XP i wywołać konsolę odzyskiwania systemu. Aby to uczynić wciskamy klawisz [R].

 Teraz należy wskazać katalog gdzie został zainstalowany Windows XP i podać hasło administratora systemu.

 Następnie wydajemy komendę fixmbr. Master Boot Rekord zostaje naprawiony. Zamykamy konsole poleceniem EXIT i komputer zostaje zrestartowany. Od tej pory możemy dokonać wyboru systemu.

 

Drugi przypadek jest nieco bardziej skomplikowany. Jeśli Windows XP został zainstalowany na partycji NTFS to systemu Windows 98 nie posadzimy na tej samej partycji ponieważ jej nie obsługuje. Należy wtedy wyodrębnić oddzielną partycję i sformatować ją w systemie plików FAT 32. Po zainstalowaniu Windows 98 nadpisze on obszar MBR własnym loaderem i tylko ten system będzie dostępny. Uruchamiamy więc komputer pod kontrolą systemu Windows 98 i wydajemy komendy 

następnie  

 Zatwierdzamy "OK". Uruchomi się aplikacja dzięki której skopiujemy zawartość sektora startowego do pliku. Plik ten będzie niezbędny do załadowania Windows 98. Należy jeszcze wpisać następujące komendy. Po każdej komendzie wciskamy ENTER.

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

0

R CX

200

W

Program odpowiada dopisując swoje dane:

Wciskamy literę Q i zamykamy program debug.exe. Na dysku C w głównym katalogu został zapisany plik BOOTSECT.DOS zawierający kopie MBR. 

Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows XP w celu naprawy MBR. (opis wyżej). Po zakończeniu naprawy i zrestartowaniu maszyny zostaje załadowany system Windows XP. Abyśmy mogli korzystać z wyboru systemu do uruchomienia, należy zmodyfikować plik BOOT.INI znajdujący się na dysku C w głównym katalogu ( C:\BOOT.INI ). W sekcji [operating systems] należy dopisać linijkę C:\BOOTSECT.DOS="Microsoft Windows 98". Na koniec kopiujemy plik BOOTSECT.DOS do głównego katalogu partycji NTFS i restartujemy komputer.


 
Jesteś na stronie Główna - Porady komputerowe - Instalacja kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze - Instalacja Windows 98 na komputerze z systemem Windows XPFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php:42 Stack trace: #0 /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/porady/kilka_sys_oper/xp_98.php(156): require() #1 {main} thrown in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php on line 42