Instalacja systemu Windows na komputerze z Linuxem

Użytkownicy Linux'a w celu wystartowania systemu używają programu ładującego LiLo lub Grub'a. Jeśli jednak na dysk zainstalujemy, którąś z wersji Windows Linux stanie się niedostępny. Powodem tego jest nadpisanie przez Windows sektoru MBR własnym programem ładującym, który nie poradzi sobie z załadowaniem Linuxa. Należy wtedy uruchomić Linuxa Np. z płyty instalacyjnej lub dyskietki i reanimować LiLo. W tym celu logujemy się jako administrator i  przechodzimy do pliku konfiguracyjnego /etc/lilo.conf który należy odpowiednio przerobić. Po dokonaniu odpowiednich wpisów wydajemy komendę lilo.

Oto przykładowy plik konfiguracji LiLo.

boot=/dev/hda
map=/boot/map
default="linux"
keytable=/boot/pl.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
disk=/dev/hdd bios=0x82
image=/boot/vmlinuz
label="linux"
root=/dev/hda7
initrd=/boot/initrd.img
append="devfs=mount acpi=off"
read-only
other=/dev/hda1 #
lokalizacja systemu Windows 98.
label="windows 98" #
Etykieta wyświetlana przy starcie LiLo
table=/dev/hda
other=/dev/hdb1
label="windows2"
table=/dev/hdb
map-drive=0x80
to=0x81
map-drive=0x81
to=0x80
other=/dev/fd0
label="floppy"
unsafe
image=/boot/vmlinuz
label="failsafe"
root=/dev/hda7
initrd=/boot/initrd.img
append="devfs=nomount acpi=off failsafe"
read-only

 Okno powitalne LiLo.


Instalacja Linuxa na dysk, który zawiera którąś z wersji Windows nie nastręcza żadnych problemów. Program ładujący LiLo wykryje wszystkie instalacje i automatycznie doda je do swojego pliku konfiguracyjnego.


 
Jesteś na stronie Główna - Porady komputerowe - Instalacja kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze - Instalacja Windows na komputerze z systemem LinuxFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php:42 Stack trace: #0 /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/porady/kilka_sys_oper/linux_windows.php(154): require() #1 {main} thrown in /home/pcadmin/domains/pecetmania.pl/public_html/comments/comments.php on line 42