Konwertowanie dźwięku do formatu mp3Każdy z nas lubi od czasu do czasu posłuchać swoich ulubionych przebojów, a są i tacy którzy bez swoich ulubionych "kawałków" nie mogą się obyć. Dobry stacjonarny sprzęt do odtwarzania płyt z muzyką słono kosztuje jednak gwarantuje najwyższą jakość odtwarzania którą mogą docenić ludzie o bardzo dobrym słuchu muzycznym. Stacjonarnego sprzętu jednak nie możemy zabrać ze sobą w podróż czy do znajomych. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zakupienie przenośnego odtwarzacza muzyki, w którego pamięci możemy zapisać w zależności od pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset utworów zapisanych w formacie MP3. Format MP3 zapewnia dobrą jakość muzyki przy niewielkich rozmiarów plików. Skompresowany utwór muzyczny może być około 11 razy mniejszy od oryginalnego pliku z płyty kompaktowej a przy tym zachowuje niezłą jakość. Oprócz formatu MP3 istnieje wiele innych alternatywnych formatów zapisu dźwięku do najpopularniejszych z nich należą choćby OGG Vorbis, WMA Microsoftu. Jednak z racji dużego wyboru oprogramowania do tworzenia "mptrójek" oraz mnogości urządzeń przenośnych odtwarzających format MP3 właśnie ten sposób zapisu dźwięku podbił rynek na całym świecie. Zamieniając utwór z płyty CD do postaci MP3 należy użyć odpowiedniego oprogramowania. Jednym z lepszych a przy tym darmowych aplikacji przeznaczonych do rippowania ścieżek audio jest CDEX. Za jego pomocą w bardzo łatwy sposób zamienimy utwory na płytach do postaci MP3. Tak przygotowane pliki możemy z powodzeniem użyć w przenośnych odtwarzaczach plików MP3 oraz w nowoczesnych telefonach komórkowych. Wkładamy do napędu płytę z utworami przygotowanymi do rippowania i uruchamiamy program. Wybieramy napęd w którym znajduje się płyta. Zostają wczytane ścieżki z utworami, a ich lista zostanie wyświetlona. Niestety płyty nie zawierają informacji dotyczących utworów takich jak wykonawca czy tytuł. Jeśli mamy połączenie z internetem w większości przypadków dane te można pobrać z serwera CDDB. W tym celu klikamy na zakładkę a następnie na . Następuje łączenie z serwerem i informacje o utworach powinny pojawić się w oknie programu. Jeśli tak się nie dzieje możemy wprowadzić je ręcznie z pudełka od płyty.
Teraz należy odpowiednio skonfigurować program. Klikamy na zakładkę i . Otwiera się okno w którym dokonamy potrzebnych zmian. Domyślne ustawienia programu oferują całkiem niezłe parametry kodowania jednak co nieco możemy ulepszyć. Pierwszą zakładkę możemy pozostawić bez zmian. W następnej powinniśmy podać ścieżki dostępu do folderów w których chcemy zapisać zrippowane utwory.
W zakładce musimy dokonać wyboru napędu jakiego będziemy używać.
Zakładka oferuje możliwość dokładnego ustawienia opcji enkondera lub dokonać jego wyboru. Chcemy aby nasze utwory zostały zapisane w formacie MP3. Do kodowania muzyki właśnie w takim formacie świetnie nadaje się kodek dźwięku . Oferuje on kompresję stratną czyli z utworu usuwane są te częstotliwości dźwięku, które przynajmniej teoretycznie nie są słyszalne dla ucha ludzkiego. Dzięki skomplikowanemu algorytmowi kodowania plik wynikowy jest dużo mniejszy od oryginału a przy tym jakość jego brzmienia pozostaje na przyzwoitym poziomie. Ustawienie bitrate na poziomie 192 kb/s (kilobitów na sekundę) powoduje to, że jakość zakodowanego dźwięku jest prawie taka jak ripowanego materiału. Ustawienia enkondera:
Takie ustawienia gwarantują najlepszą jakość dźwięku przy małym rozmiarze pliku. Gdy już ustawiliśmy wszystkie opcje można przejść do kodowania. Przechodzimy do głównego okna programu. Zaznaczamy te utwory które chcemy zakodować klikając na nie. Jeśli chcemy zaznaczyć tylko kilka utworów z listy przytrzymajmy klawisz CTRL.
Następnie klikamy na ikonkę i zaczyna się proces kodowania.
Po zakończonej operacji pliki wynikowe zostają zapisane we wcześniej podanej lokalizacji. Teraz możemy bez przeszkód przekopiować je do urządzeń przenośnych (komórka, odtwarzacz mp3) . | ||
|