Instalacja i konfiguracja VirtualBoxOracle VM VirtualBox ma za zadanie emulację komputera PC na fizycznej maszynie. Mówiąc prościej na swoim komputerze możemy skonfigurować i uruchomić wiele maszyn wirtualnych. Na każdej maszynie wirtualnej możemy zainstalować system operacyjny z rodziny DOS, Windows, Linux, BeOS czy też BSD. VirtualBox dostępny jest na platformy systemowe Windows, Linux oraz Solaris w wersji 32 i 64 bitowej. Dla lubiących eksperymentować z różnymi systemami operacyjnymi VirtualBox jest idealnym rozwiązaniem. W poradzie tej przedstawie jak zainstalować i skonfigurować VirtualBox w systemie Windows i Linux. Pobieramy oprogramowanie właściwe dla naszego systemu: Pobierz VirtualBox dla Windows 32/64 bity Instalacja dla systemu Windows przebiega standardowo. W systemie Linux proces instalacji uzależniony jest od dystrybucji. W dystrybucjach opartych na Debianie np. Ubuntu i pochodne używamy polecania: apt-get install virtualbox-4.3 (po myślniku wpisujemy wersje programu) W Gentoo: emerge virtualbox-bin (wersja skompilowana) emerge virtualbox (wersja do kompilacji) Po instalacji uruchamiamy VirtualBox i przechodzimy do konfiguracji.
VirtualBox zaraz po instalacji. Domyślny język "VirtualBox" to angielski. Istnieje polskie tłumaczenie do pobrania tu VirtualBox_pl.ts. Po pobraniu plik należy przekonwerterować za pomocą programu lrelease: lrelease VirtualBox_pl.ts -qm VirtualBox_pl.qm Osoby znające dobrze język angielski mogą pokusić się o własne tłumaczenie. Plik VirtualBox_pl.ts można otworzyć w dowolnym edytorze tekstowym. Gotowy jednak nie do końca przetłumaczony plik VirtualBox_pl.qm [ Pobierz ] W systemach Windows plik VirtualBox_pl.qm kopiujemy do folderu C:\Program Files\Oracle\VitualBox\nls gdzie C:\ oznacza dysk gdzie zainstalowany jest "VirtualBox". W systemie Debian i pokrewnych (Ubuntu, Mint) w folderze /usr/share/virtualbox/nls W Gentoo w folderze /opt/VirtualBox/nls Po restarcie "VirtualBox" powinien być już po polsku. Jeśli tak się nie stało klikamy po kolei na "File" - "Preferences" - "Language" i wybieramy język polski.
Konfiguracja języka polskiego. Domyślne ustawienia globalne programu gwarantują poprawne jego działanie. Można je też bez problemu dostosować do swoich potrzeb. Klikamy na "Plik" - "Globalne ustawienia...". W zakładce "Ogólne" możemy zmienić domyślny katalog maszyn wirtualnych. W tym katalogu przechowywane są wszystkie pliki konfiguracyjne.
Konfiguracja domyślnego folderu z plikami maszyn wirtualnych. W zakładce "Wejścia" można zmienić tzw. "klawisz gospodarza". Domyślnie jest to prawy CTRL. Niekiedy klawisz ten używany jest w kombinacji z innym klawiszem w systemie gospodarza i koliduje ze skrótami klawiszowymi VirtualBox. W takim przypadku CTRL możemy zmienić np. na CTRL+ALT(prawy).
Zmiana klawisza/y gospodarza. W zakładce "Aktualizacje" ustawiamy częstotliwość sprawdzania dostępności aktualizacji programu. Aktualizacje możemy wyłączyć choć nie jest to dobry pomysł.
Menu konfiguracji aktualizacji programu Konfiguracje języka przeprowadziliśmy wcześniej. "Ekran" i "Sieć" możemy pozostawić bez zmian. W menu "Rozszerzenia" zainstalujmy koniecznie dodatek "Extension Pack" zgodny z wersją "VirtualBox". W tym celu pobieramy właściwą wersję "Extension Pack" ze strony Pakiet rozszerzeń VirtualBox i zapisujemy w ulubionym folderze. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszki na białe pole po prawej stronie okna i wybieramy "Add Package" (Dodaj pakiet). Wyszukujemy pobrany plik i instalujemy rozszerzenia.
Instalacja rozszerzeń ![]() Wybór pakietu rozszerzeń Po akceptacji licencji następuje instalacja. Jej sukces obwieści stosowny komunikat.
Instalacja pakietu zakończyła się sukcesem. Globalną konfigurację programu "VirtualBox" mamy za sobą. Przyszła kolej na dodanie maszyny wirtualnej. Klikamy na "Nowa". Z listy wybieramy system operacyjny, który mamy zamiar zainstalować i nadajemy mu własną nazwę. Klikamy na "Dalej".
Nadanie nazwy nowej maszyny wirtualnej. Rezerwujemy pamięć RAM dla maszyny wirtualnej. Im więcej RAM posiada nasz fizyczny komputer tym więcej możemy przydzielić dla maszyny wirtualnej. Klikamy na "Dalej".
Rezerwacja pamięci RAM Możemy w tym momencie utworzyć wirtualny dysk twardy, dodać już istniejący lub zrezygnować z tworzenia dysku. Pamiętajmy jednak, że instalacja systemu operacyjnego na maszynie wirtualnej wymaga podłączenia dysku wirtualnego. ![]() Dodanie dysku wirtualnego Wybieramy typ pliku dysku wirtualnego.
"VirtualBox" posiada także możliwość użycia fizycznego dysku zamontowanego w naszym komputerze. Ja to zrobić możesz przeczytać tu. [LINK]
Typ pliku dysku wirtualnego Przydzielamy miejsce dysku wirtualnego na dysku fizycznym. Do wyboru mamy dwie opcje.
![]() Przydział miejsca na fizycznym dysku twardym Podajemy nazwę, rozmiar oraz lokalizację pliku z wirtualnym dyskiem twardym. Nazwa może być dowolna choć dla lepszej orientacji najlepiej podać nazwę zbliżoną do nazwy systemu jaki będziemy instalować na "VirtualBox". Lokalizacja pliku także może być dowolna.
Nazwa, rozmiar i lokalizacja wirtualnego pliku dysku twardego. Nowa maszyna wirtualna została skonfigurowana. Można teraz zabrać się za instalacje systemu operacyjnego. Zobacz jak to zrobić: ![]() Podsumowanie konfiguracji.
|