Instalacja i konfiguracja VirtualBox

Oracle VM VirtualBox ma za zadanie emulację komputera PC na fizycznej maszynie. Mówiąc prościej na swoim komputerze możemy skonfigurować i uruchomić wiele maszyn wirtualnych. Na każdej maszynie wirtualnej możemy zainstalować system operacyjny z rodziny DOS, Windows, Linux, BeOS czy też BSD. VirtualBox dostępny jest na platformy systemowe Windows, Linux oraz Solaris w wersji 32 i 64 bitowej.

Dla lubiących eksperymentować z różnymi systemami operacyjnymi VirtualBox jest idealnym rozwiązaniem. W poradzie tej przedstawie jak zainstalować i skonfigurować VirtualBox w systemie Windows i Linux.

Pobieramy oprogramowanie właściwe dla naszego systemu:

Pobierz VirtualBox dla Windows 32/64 bity

Instalacja dla systemu Windows przebiega standardowo. W systemie Linux proces instalacji uzależniony jest od dystrybucji. W dystrybucjach opartych na Debianie np. Ubuntu i pochodne używamy polecania:

apt-get install virtualbox-4.3 (po myślniku wpisujemy wersje programu)

W Gentoo:

emerge virtualbox-bin (wersja skompilowana)

emerge virtualbox (wersja do kompilacji)

Po instalacji uruchamiamy VirtualBox i przechodzimy do konfiguracji. Oracle VirtualBox

VirtualBox zaraz po instalacji.

Domyślny język "VirtualBox" to angielski. Istnieje polskie tłumaczenie do pobrania tu VirtualBox_pl.ts. Po pobraniu plik należy przekonwerterować za pomocą programu lrelease:

lrelease VirtualBox_pl.ts -qm VirtualBox_pl.qm

Osoby znające dobrze język angielski mogą pokusić się o własne tłumaczenie. Plik VirtualBox_pl.ts można otworzyć w dowolnym edytorze tekstowym.

Gotowy jednak nie do końca przetłumaczony plik VirtualBox_pl.qm [ Pobierz ]

W systemach Windows plik VirtualBox_pl.qm kopiujemy do folderu C:\Program Files\Oracle\VitualBox\nls gdzie C:\ oznacza dysk gdzie zainstalowany jest "VirtualBox".

W systemie Debian i pokrewnych (Ubuntu, Mint) w folderze /usr/share/virtualbox/nls

W Gentoo w folderze /opt/VirtualBox/nls

Po restarcie "VirtualBox" powinien być już po polsku. Jeśli tak się nie stało klikamy po kolei na "File" - "Preferences" - "Language" i wybieramy język polski. Oracle VirtualBox - język polski

Konfiguracja języka polskiego.

Domyślne ustawienia globalne programu gwarantują poprawne jego działanie. Można je też bez problemu dostosować do swoich potrzeb. Klikamy na "Plik" - "Globalne ustawienia...". W zakładce "Ogólne" możemy zmienić domyślny katalog maszyn wirtualnych. W tym katalogu przechowywane są wszystkie pliki konfiguracyjne. Oracle VirtualBox - domyślny folder z plikami maszyn wirtualnych

Konfiguracja domyślnego folderu z plikami maszyn wirtualnych.

W zakładce "Wejścia" można zmienić tzw. "klawisz gospodarza". Domyślnie jest to prawy CTRL. Niekiedy klawisz ten używany jest w kombinacji z innym klawiszem w systemie gospodarza i koliduje ze skrótami klawiszowymi VirtualBox. W takim przypadku CTRL możemy zmienić np. na CTRL+ALT(prawy). Oracle VirtualBox - zmiana klawisza gospodarza

Zmiana klawisza/y gospodarza.

W zakładce "Aktualizacje" ustawiamy częstotliwość sprawdzania dostępności aktualizacji programu. Aktualizacje możemy wyłączyć choć nie jest to dobry pomysł. Oracle VirtualBox - menu aktualizacji programu

Menu konfiguracji aktualizacji programu

Konfiguracje języka przeprowadziliśmy wcześniej. "Ekran" i "Sieć" możemy pozostawić bez zmian. W menu "Rozszerzenia" zainstalujmy koniecznie dodatek "Extension Pack" zgodny z wersją "VirtualBox". W tym celu pobieramy właściwą wersję "Extension Pack" ze strony Pakiet rozszerzeń VirtualBox i zapisujemy w ulubionym folderze. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszki na białe pole po prawej stronie okna i wybieramy "Add Package" (Dodaj pakiet). Wyszukujemy pobrany plik i instalujemy rozszerzenia. Oracle VirtualBox - Add package

Instalacja rozszerzeń

Oracle VirtualBox - Dodanie pakietu rozszerzeń

Wybór pakietu rozszerzeń

Po akceptacji licencji następuje instalacja. Jej sukces obwieści stosowny komunikat. Oracle VirtualBox - Add package

Instalacja pakietu zakończyła się sukcesem.

Globalną konfigurację programu "VirtualBox" mamy za sobą. Przyszła kolej na dodanie maszyny wirtualnej.

Klikamy na "Nowa". Z listy wybieramy system operacyjny, który mamy zamiar zainstalować i nadajemy mu własną nazwę. Klikamy na "Dalej". Oracle VirtualBox - Dodanie nowej maszyny wirtualnej

Menu wyboru systemu. Oracle VirtualBox - Nazwa maszyny wirtualnej

Nadanie nazwy nowej maszyny wirtualnej.

Rezerwujemy pamięć RAM dla maszyny wirtualnej. Im więcej RAM posiada nasz fizyczny komputer tym więcej możemy przydzielić dla maszyny wirtualnej. Klikamy na "Dalej". Oracle VirtualBox - Nazwa maszyny wirtualnej

Rezerwacja pamięci RAM

Możemy w tym momencie utworzyć wirtualny dysk twardy, dodać już istniejący lub zrezygnować z tworzenia dysku. Pamiętajmy jednak, że instalacja systemu operacyjnego na maszynie wirtualnej wymaga podłączenia dysku wirtualnego.

Oracle VirtualBox - Nazwa maszyny wirtualnej

Dodanie dysku wirtualnego

Wybieramy typ pliku dysku wirtualnego.

  • VDI (VirtualBox Disk Image) - format specyficzny dla VirtualBox.
  • VMDK (Virtual Machine Disk)- format używany przez oprogramowanie do wirtualizacji "VmWare"
  • VHD (Virtual Hard Disk) - format używany przez "Microsoft Virtual PC"
  • HDD (Parallels Hard Disk) - format używany przez komercyjne oprogramowanie "Parallels Workstation" firmy "Parallels, Inc".
  • QED (QEMU enhanced disk) - format specyficzny dla maszyny wirtualnej (KVM) bazującej na jądrze Linuxa
  • QCOW (QEMU Copy-On-Write) - format stosowany w celu uzyskania wirtualnej przestrzeni dyskowej. Mechanizm ten pozwala na znaczne zmniejszenie wymaganej przestrzeni dyskowej w sytuacji, gdy ten sam obraz dysku twardego wykorzystywany jest przez wiele maszyn wirtualnych oraz przyczynia się do zwiększenia wydajności, gdyż odczyty z dysku są przechowywane w pamięci cache znajdującej się w RAM i z tej pamięci serwowane są żądania kolejnych odczytów pochodzące od innych maszyn wirtualnych.

"VirtualBox" posiada także możliwość użycia fizycznego dysku zamontowanego w naszym komputerze. Ja to zrobić możesz przeczytać tu. [LINK] Oracle VirtualBox - Typ wirtualnego dysku twardego

Typ pliku dysku wirtualnego

Przydzielamy miejsce dysku wirtualnego na dysku fizycznym. Do wyboru mamy dwie opcje.

  • Dynamiczny przydział - Bardzo wygodna opcja. Wirtualny dysk powiększa się tylko w tedy gdy jest zapełniany aż do osiągnięcia maksymalnego rozmiaru zdefiniowanego przez użytkownika. Jednak nie będzie "kurczył się" automatycznie gdy będzie na nim zwalniane miejsce.
  • Stały rozmiar - Definiujemy stały rozmiar dysku wirtualnego. Jego plik zajmie od razu zdefiniowany rozmiar na fizycznym dysku twardym.
Oracle VirtualBox - Przydział miejsca na fizycznym dysku twardym

Przydział miejsca na fizycznym dysku twardym

Podajemy nazwę, rozmiar oraz lokalizację pliku z wirtualnym dyskiem twardym. Nazwa może być dowolna choć dla lepszej orientacji najlepiej podać nazwę zbliżoną do nazwy systemu jaki będziemy instalować na "VirtualBox". Lokalizacja pliku także może być dowolna. Oracle VirtualBox - Przydział miejsca na fizycznym dysku twardym

Nazwa, rozmiar i lokalizacja wirtualnego pliku dysku twardego.

Nowa maszyna wirtualna została skonfigurowana. Można teraz zabrać się za instalacje systemu operacyjnego.

Zobacz jak to zrobić:

Instalacja Windows 8

Instalacja Windows 7

Instalacja Ubuntu

Instalacja MS-DOS

Gotowe dyski VDI

Oracle VirtualBox - Przydział miejsca na fizycznym dysku twardym

Podsumowanie konfiguracji.


 
Jesteś na stronie Główna - Komputer w praktyce - Instalacja i konfiguracja VirtualBox


Komentarze

Janek
15 Listopad 2014, 23:45
witam , nie mogę zainstalować Extension Pack, proszę o pomoc
Admin
16 Listopad 2014, 11:17
Witam. W czym problem? Opisz dokładnie co się dzieje. Jak wersja Virtualbox i jaka Extension Pack?
barti
24 Styczeń 2015, 16:55
Jak dodać drugi dysk do istniejącej już maszyny wirtualnej?
krecik
20 Luty 2015, 16:53
Witam. Wyświetla mi się Guru Meditation przy próbie instalacji Windows Server 2003 jak to naprawić?
Mateusz
17 Marzec 2015, 13:42
Mam problem, gdy daję "Nowa" i chcę wybrać system, to nie ma opcji Windows 7 64-bit. Jest jedynie 32-bitowa...

Virtualboxa ściągnałem z oficjalnej strony. Nie wgrałem jeszcze dodatku Extension Pack. Może dlatego nie ma wersji 64-bitowej?

Oczywiscie Linuxa Minta mam 64-bitowego.
Robert
11 Maj 2015, 18:42
Nie mogę wybrać opcji 64 bit dla instalowanego systemu dlaczego :) ?
Admin
11 Maj 2015, 19:55
Musisz uruchomić w BIOS płyty głównej opcję wirtualizjacji procesora.
krzychu drwal
15 Maj 2015, 08:45
nie rozumiem :DDD
Jarek
26 Maj 2015, 12:35
Mam aplikację, która poprzez przeglądarkę uruchamia kamerkę wbudowaną w laptopie. Na VirtualBoxie mam zainstalowane Ubuntu 14.04 i chciałbym również uruchomić kamerkę. Czy ktoś wie jak to zrobić?
Janusz
04 Czerwiec 2015, 20:13
Można zainstalować VirtualBoxa w innym folderze niż domyślny C ?
Admin
11 Czerwiec 2015, 15:12
Można zainstalować w dowolnym folderze.
Wlodek
23 Lipiec 2015, 13:22
Jak skonfigurować VirtualBox, aby zainstalowany na nim Android 3.2 obsługiwał WiFi ? Komputer rzeczywisty łączy się z internetem przez WiFi.
admin
24 Lipiec 2015, 15:37
Nie da się. Jedynie przez LAN.
Damian Magacz
12 Październik 2015, 10:23
Cześć, wszystko działa jak siemano. Mistrzem sprawa takie virtual boxy. Skończyłem zabawe i ide walić konia pozdro 600 elo.
admin
15 Październik 2015, 12:14
Kolego nie męcz "zwięrzątka" bo to karalne.
WTGabara
19 Październik 2015, 09:02
Witam
Posiadam maszynę Toshiba Qosmio X70, system Windows 8.1 Zainstalowałem najnowszą wersję 5.06, a także zarówno Extension Pack jak i Addition guest w systemie gościa. Maszyna wirtualna z Windows 7 Pro 32 bit.
Wszystko pracuje znakomicie poza obsługą USB. Mimo widoczności pendrive w ustawieniach maszyny wirtualnej oraz jego prawidłowym dodaniu , nie jest widoczny w systemie gościa. Pojawia się natomiast komunikat o błędzie i prośba o ponowienie załączenia pendrive.
Sytuację można poprawić gdy zamkniemy maszynę wirtualną i ponownie ja włączymy z załączonym wcześniej pendrive'm - jest on wtedy widoczny.
Jeszcze gorzej sprawa wygląda sprawa z programatorem USBASP. Mimo przeprowadzonych wielu prób nie udało mi się uzyskać jego widoczności w systemie gościa.
USB3.0 ale ponoć wersja 5.0 obsługuje ten standard bez problemu
Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.
W
Zachu
05 Listopad 2015, 14:59
Witam,
stworzyłem i skonfigurowałem maszynę wirtualną - wszystko działa.
Pytanie: dlaczego stworzona w gui maszyna nie jest widoczna z poziomu vboxmanage ? czy rejestracja przy pomocy komendy registervm <nazwa maszyny> rozwiąże problem? Ewentualnie jakieś inne pomysły??
leitsaC
03 Luty 2016, 18:46
Witam, czy można zainstalować system windows na VB z USB ?
admin
04 Luty 2016, 16:14
VirtualBox nie ma możliwości bootowania z USB. Nie da rady w ten sposób zainstalować Windows.
admin
04 Luty 2016, 16:17
Teoretycznie można zarejestrować dysk USB jako dysk fizyczny w VirtualBox i wtedy próbować.
Rafał
04 Luty 2016, 18:45
Witam. Skonfigurowałem VB wydaje mi się tak jak trzeba, nagrałem z USB na DVD winowsa 7, zrobiłem obraz płyty iso za pomocą daemontools, odpalam system z dysku twardego i nic NO bootable medium found! System halted. Oczywiście restartowałem wrtualną maszyne po podpięciu iso. W czym może byc problem?
WTGabara
04 Luty 2016, 19:32
Swojego czasu dość długo nie mogłem dojść o co chodzi. Mianowicie po dołączeniu obrazu płyty pojawia się on jako drugi dysk . Gdy uruchamiasz instalację próbuje ona wystartować nie z Twojego obrazu a z pustego jeszcze dysku *.vdi który ze zrozumiałych względów nie jest jeszcze "bootable". U mnie pomogła zmiana kolejności przypisania nośników.
jam
27 Maj 2016, 16:00
ni ma folderu wirtual box
Baran100
14 Czerwiec 2016, 20:30
Nie wiem czy to zainstalować. Przy instalacji wyskakuje mi komunikat windowsa nazwany zabezpieczenia systemu windows i pyta czy ma to zainstalować. Co kliknąć? Mam windows 8 64x
admin
15 Czerwiec 2016, 17:09
A jak by Ci wyskoczyło "Wsadź palec w dupe". To co byś zrobił?
Baran100
15 Czerwiec 2016, 20:12
Nie, ale martwię się, ponieważ wczoraj po anulowaniu instalacji następnego dnia nie działała myszka czyli dzisiaj i wyszło że instalacja odinstalowała mi potrzebny sterownik.
admin
16 Czerwiec 2016, 18:04
Nie możliwe aby nie działała Ci myszka po anulowaniu instalacji VirtualboX. Ten program jest bezpieczny nie ma wirusów. Instalowałem go na Windows 7, Arch Linux, Gentoo. Nie było problemów. Przeskanuj komputer pod względem wirusów, trojanów tip. Wtedy pogadamy.
Arko
10 Wrzesień 2016, 12:22
Witam. Wiecie moze dla czego glos mi sie opuznia w VB i w grach i w systemie kazdym ktory zainstaluje na vb ?
odrazu pisze ze na pc gospodarza wszystko jest ok
Arko
10 Wrzesień 2016, 12:24
opóżnia *
luki
17 Wrzesień 2016, 15:36
witam skąd pobrać win7 32-bit prosze o link za dop dzięki
Emonika
22 Październik 2016, 19:54
Zainstalowałam vb ale niestety pojawił się taki komunikat gdy chciałam uruchomić maszynę wirtualną SAS University Edition_1:

VT-x is disabled in the BIOS for all CPU modes (VERR_VMX_MSR_ALL_VMX_DISABLED).


Kod wyniku (RC):
E_FAIL (0x80004005)
Komponent:
ConsoleWrap
Interfejs:
IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}

Nie wiem co z tym dalej począć . Pomocy
Mariusz
09 Listopad 2016, 11:19
Witam.
Mam problem z konfiguracją VirtualBox-a. Zainstalowałem na VB Ubuntu i wybrałem w opcji ustawienia - sieć - karta1 - Mostkowaną kartę sieciową(bridged) i w Zaawansowanych - Tryb nasłuchiwania - Pozwalaj wszystkim. Fizycznie posiadam kartę sieciową Remote NDIS based Internet Sharing Device podłączoną przez USB. Niestety karty sieciowe się nie widzą. Czy można coś z tym zrobić. Dziekuję.
Typowy maciek
24 Listopad 2016, 14:29
Zainstalowałem u siebie kali linuxa tak jak trzeba (wszystko na nim zaktualizowałem), ale jak go już zamknąłem to teraz cały czas wyskakuje mi to okno jak przed instalacją. Dlaczego on się normalnie nie ładuje??
admin
29 Grudzień 2016, 19:33
Trzeba odmontować obraz iso systemu.
gryf
18 Marzec 2017, 11:44
podaj link do systemów !!!
Pietrek
20 Maj 2017, 11:56
Przy probie instalacji pakietu rozszerzeń mam taki błąd jak poniżej. Podpowiedzcie jak to naprawić ??Nie udało się zainstalować pakietu rozszerzeń C:/Users/Piotr/Downloads/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-5.1.22-115126. vbox-extpack.

The installer failed with exit code 1: VBoxExtPackHelperApp.exe: error: Failed to rename the temporary directory to the final one: VERR_ACCESS_DENIED ('C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\ExtensionPacks\Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack- _-inst-272' -> 'C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\ExtensionPacks\Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack' )


rcExit=1.

Kod wyniku (RC): E_FAIL (0x80004005)
Komponent: ExtPackManagerWrap
Interfejs: IExtPackManager {edba9d10-45d8-b440-1712-46ac0c9bc4c5}

Langu
05 Czerwiec 2017, 13:20
Dziendobry;

Mam problem mianowicie zainstalowalem VMware workstation 12 pro, na debian jessy 8 i jak probuje uruchomic maszyna virtualna pojawia sie wiadomosc;

Unable to change virtual machine power state: Internal error

Dziekoje z gory za pomoc.

*Podpis:
Email:
Zawiadom mnie o nowych komentarzach na stronie
Ukryj email
*Tekst:
 
 
Powered by Scriptsmill Comments Script