Rozpoznawanie oraz naprawa domowymi sposobami uszkodzeń (defektów) dysku twardego.
Dysk twardy naszego komputera prędzej czy później ulegnie awarii a dane na nim pieczołowicie zbierane przez lata przepadną bezpowrotnie lub w najlepszym wypadku odzyskanie ich będzie bardzo drogie. Taki scenariusz może przydarzyć się każdemu dlatego należy się zabezpieczyć robiąc systematycznie kopie ważnych plików.
Oprogramowanie S.M.A.R.T monitorujące pracę dysku może ostrzec nas przed jego "śmiercią" i dać czas na wymianę nośnika na sprawny. W przypadku gdy "twardziel" ulegnie nieprzewidzianej destrukcji np. zostanie potraktowany wysokim napięciem przez zepsuty zasilacz lub nieopatrznie wymknie nam się z ręki i walnie o podłogę sprawa może być poważna. Prąd płynący z wadliwego zasilacza uszkodzi obwody scalone co związane będzie z wymianą elektroniki dysku a to są koszty. Zderzenie z podłogą uszkodzi mechanikę dysku i pewnie powierzchnię talerzy. Naprawa w tym przypadku będzie prawie niemożliwa a dane na dysku będzie można odzyskać tylko w wyspecjalizowanych firmach. Na zdarzenia losowe nie mamy wpływu ale możemy przewidzieć, że z dyskiem który zaczyna dziwnie się zachowywać dzieje się coś niedobrego.
Pierwszym objawem agoni dysku może być jego spowolniona praca i tzw. "mielenie" spowodowane tym, że głowica nie może odczytać danych z uszkodzonych sektorów. W końcu po kilku próbach może się to udać. W tym czasie komputer przestaje reagować na polecenia. Jest to być może ostatnia okazja aby wykonać kopię zapasową dysku i nie stracić danych. Następnym objawem uszkodzenia nośnika może być nieoczekiwany bluescreen czyli niebieski ekran. W tym przypadku ulega uszkodzeniu sektor dysku na którym zapisane były ważne pliki potrzebne systemowi do rozruchu. W tym przypadku choć na krótko pomoże ponowna instalacja uszkodzonego pliku. W sytuacji gdy dysk nie zostaje wykryty przez BIOS lub zostaje wykryty ale nie ma do niego dostępu sytuacja jest bardzo poważna i należy się liczyć z groźnym uszkodzeniem "twardziela". W przypadku gdy na feralnym dysku zapisane są bezcenne dane a nie mamy ich kopii należy dysk wymontować i oddać do firmy wyspecjalizowanej w odzysku danych z uszkodzonych nośników. Nie radzę na własną rękę próbować reanimować tak poważnie uszkodzonego dysku bo na 99 % okaże się to nie skuteczne a dane, które można jeszcze odzyskać zostaną utracone bezpowrotnie.
W warunkach domowych mamy bardzo ograniczone pole działania jeśli chodzi o naprawę dysku. W Internecie istnieją programy, które potrafią zregenerować uszkodzone sektory dysku ale jest to proces czasochłonny i nie zawsze przynosi oczekiwane zamiary. Poza tym programy te są płatne [HDD Regenerator]. Tak naprawdę sami możemy coś zdziałać jeśli uszkodzeniu uległa logiczna struktura dysku a nie jego elektronika czy też mechanika. Przy pomocy programu MHDD można wykonać zerowanie dysku i pozbyć się logicznych badsektorów zakłócających jego pracę. Pamiętać należy, że zerowanie dysku zniszczy bezpowrotnie dane zawarte na dysku i to tak skutecznie, że nawet najlepsze laboratorium ich nie odzyska. Pozatym trzeba się zaopatrzyć w rezerwowe źródło zasilania komputera i dużą ilość wolnego czasu. Zerowanie jest procesem czasochłonnym i zależy od pojemności dysku. Po zerowaniu należy wykonać remapowanie co zajmuje tyle czasu co samo zerowanie.
|