Kopia dysku i partycji z programem Norton Ghost 2001kopia dysku kopia partycji Przywracanie danych z kopii zapasowej

W poradzie tej wykorzystany został program Norton Ghost 2001. Jeśli szukacie nowszej wersji tej aplikacji wraz z opisem zapraszam na tą stronkę - Kopia dysku i partycji z programem Norton Ghost 15

  Stworzenie kopii zapasowej dysku lub partycji ma na celu uchronienie naszych nieraz bezcennych danych przed utratą w razie awarii dysku twardego komputera. kopia zapasowa posłuży nam też do naprawy systemu operacyjnego gdy ten uległ awarii. Zalety kopi zapasowej (kopii bezpieczeństwa) są oczywiste. Po pierwsze nasze dane są zabezpieczone prawie w 100 %. Po drugie ich przywrócenie jest szybkie i łatwe. Po trzecie - jeśli system operacyjny uległ awarii jego rekonstrukcja jest dziecinnie prosta.

  Przy wykonywaniu kopii danych należy pamiętać o tym, że plik wynikowy nie może być zapisany na żadnym napędzie, którego obraz chcemy wykonać. Znaczy to, że jeśli wykonujemy obraz dysku "C" nie możemy go na nim zapisać. To samo dotyczy partycji. Przed rozpoczęciem pracy należy zoriętować się czy mamy dostateczną ilość wolnego miejsca na dysku docelowym oraz przetestować jego powierzchnię odpowiednimi programami Np:. "ScanDisk" w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Jeśli takie się znajdują należy je wyłączyć z użytkowania. Obecność uszkodzonych sektorów może świadczyć o tym, że z dyskiem dzieje się coś niedobrego. Umieszczenie kopii danych na takim napędzie może być ryzykowne. Obraz partycji systemowej najlepiej wykonać świeżo po zainstalowaniu i skonfigurowaniu systemu. Pamiętać należy też o zainstalowaniu stabilnych sterowników (nie koniecznie najnowszych), uaktualnień oraz łat gwarantujących poprawną pracę podzespołów komputera jak i całego systemu. Nie zapominajmy też o skonfigurowaniu połączenia z Internetem i siecią lokalną. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynność należy wszystko dogłębnie przetestować. To da nam absolutną pewność, że nasza kopia będzie w najwyższym stopniu użyteczna.

  Jeżeli mieliśmy już wcześniej zainstalowany system operacyjny, który działał bez zarzutu nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać obraz aktualnie działającego systemu. W takim przypadku warto poświęcić trochę czasu na odinstalowanie aplikacji, których nie potrzebujemy a zajmują cenne miejsce na dysku. Należy też skasować tymczasowe pliki internetowe a także wyczyścić folder TEMP. Następnie przeprowadzamy defragmentacje dysku twardego oraz skanujemy go w poszukiwaniu wirusów. Po tych zabiegach przydało by się potwierdzić poprawność działania systemu operacyjnego dostępnymi programami narzędziowymi.

  Obraz partycji lub całego dysku możemy zapisać na różnych nośnikach. Wymienić tu należy choćby dysk lokalny naszego komputera, dysk sieciowy, nośniki wymienne tj. "peendrive", płyty CD lub DVD, napędy taśmowe. Każdy sposób zapisu ma swoje wady i zalety.

  Dysk twardy

  Zalety:

  1. niski koszt dzięki zapisowi danych na tym samym nośniku
  2. szybkie tworzenie oraz przywracanie danych
  3. automatyzacja tworzenia obrazu
  4. możliwość tworzenia kopii przyrostowych

  Wady:

  1. zajmowanie dość dużych obszarów na dysku
  2. możliwość utraty danych w przypadku awarii napędu

  Dysk sieciowy

  Zalety:

  1. dostęp do danych w przypadku awarii lub kradzieży komputer

  Wady:

  1. konieczność posiadania praw do zasobów sieciowych
  2. utrudniony dostęp do sieci w przypadku awarii systemu
  3. utrudnione przywracanie danych na komputerze bez systemu operacyjnego

  Nośniki wymienne

  Zalety:

  1. oszczędność miejsca na dysku twardym
  2. przechowywanie danych z dala od komputera
  3. mała awaryjność

  Wady:

  1. czasem dość wysokie koszty
  2. powolne zapisywanie oraz przywracanie danych
  3. brak możliwości automatyzacji procesu tworzenia kopii oraz tworzenia kopii przyrostowej

  Programy do tworzenia obrazów dysków i partycji

 • True Image
 • - www.acronis.pl
 • Norton Ghost
 • - www.symantec.pl
 • Image for Windows
 • - www.terabyteunlimited.com
 • R-Drive Image
 • - www.drive-image.com

  Teraz zajmiemy się sednem sprawy czyli tworzeniem kopii zapasowej.

  Do zrobienia kopii zapasowej użyjemy programu Norton Ghost 2001, który można znaleźć w pakiecie Norton System Works 2001. Za pomocą tegoż programu będzie można też przywrócić uszkodzone dane.

  Po ściągnięciu program najlepiej rozpakować bezpośrednio na dysk C. Restartujemy komputer. Gdy maszyna ponownie startuje przytrzymujemy klawisz CTRL (Windows 98). Pojawia się "Menu startowe", z którego wybieramy opcję "Tylko wiersz poleceń" i potwierdzamy naciskając "ENTER". Komputer uruchamia się w trybie "MS-DOS". Aby wygodnie pracować z programem Norton Ghost należy uruchomić myszkę. Wpisujemy więc taki oto wiersz poleceń po znaku zachęty.   mouse.com . Program mouse.com znajdziemy na naszym dysku z zainstalowanym systemem Windows 98. Gdy myszka już działa należy uruchomić program ghostpe.exe. Wpisujemy więc po znaku zachęty  ghostpe.exe i potwierdzamy klawiszem ENTER. Gdy wszystko zrobiliśmy dobrze pojawi się okno powitalne programu Norton Ghost.

  Norton Ghost - okno1

  Klikamy na "O.K"

  Norton Ghost - okno2

  Teraz należy wybrać co chcemy zrobić. Możemy utworzyć kopie zapasową całego dysku lub też poszczególnych partycji. Moim zdaniem lepiej jest zrobić kopie poszczególnych partycji ponieważ częściej dochodzi do awarii partycji niż całego dysku.

  Z menu wybieramy po kolei następnie oraz klikamy na .

  Kopia zapasowa partycjiNorton Ghost - okno3

  Pojawi się okno, w którym należy wybrać dysk twardy.

  Norton Ghost - okno4

  Zaznaczamy dysk którego kopie chcemy zrobić i klikamy na O.K. Pojawi się następne okno gdzie będziemy musieli wybrać partycje której dane chcemy zabezpieczyć.

  Norton Ghost - okno5

  Dysk może posiadać kilka partycji. Wybieramy tą która nas interesuje, zaznaczamy i klikamy na O.K.

  Teraz należy podać miejsce położenia oraz nazwę naszej kopii.

  Norton Ghost - okno6

  Jest jedna zasada. Nie można umieścić pliku kopii na tej partycji której kopie będziemy robić. Jeśli to zrobimy pojawi się taki oto komunikat:

  Norton Ghost - okno7

  Jeśli więc robimy kopie partycji C: plik z jej obrazem należy umieścić przykładowo na partycji D: lub też na innym dysku twardym jeśli takowy mamy w komputerze. Podajemy więc miejsce położenia oraz nazwę pliku obrazu partycji. Nazwa może być dowolna. Dla porządku jeśli robimy kopie partycji C: plik można nazwać przykładowo part_C program doda mu swoje rozszerzenie o nazwie gho.

  Norton Ghost - okno8

  Klikamy na "Save". Program pyta czy plik ma być skompresowany.

  Norton Ghost - okno9

  Wybieramy metodę kompresji "Fast" (średnia).

  Pojawia się okno z zapytaniem "Czy na pewno zacząć operacje"

  Norton Ghost - okno10

  Klikamy na "Yes". Zaczyna się proces tworzenia obrazu partycji. O jego postępie informuje nas pasek.

  Norton Ghost - okno11

  Gdy operacja zostanie zakończona pojawi się stosowny komunikat.

  Rozmiar pliku utworzonego obrazu partycji będzie proporcjonalny do rozmiaru danych zawartych na niej. Posiadając nagrywarkę CD lub DVD plik należy przegrać na nośnik optyczny co podniesie bezpieczeństwo danych. Gdy rozmiar pliku nie pozwala na jego zgranie na wyżej wymienione nośniki można go podzielić odpowiednimi programami narzędziowymi na mniejsze części.

  Kopia zapasowa dysku

  Kopie zapasową dysku tworzymy podobnie jak kopie zapasową partycji. Z menu wybieramy po kolei:

  potem następnie .

  Pojawi się okno gdzie należy wybrać dysk którego kopie chcemy utworzyć:

  Norton Ghost - okno12

  Po dokonaniu wyboru klikamy na O.K. Teraz należy podać miejsce gdzie chcemy naszą kopie zapisać. (patrz rys.8). Gdy wybraliśmy odpowiednie miejsce i wpisaliśmy nazwę dla pliku klikamy na O.K. Program pyta się czy dane mają być skompresowane a jeśli tak to w jakim stopniu. (patrz rys.9). Wybieramy średnią metodę kompresji "Fast". Jeszcze należy potwierdzić chęć wykonania operacji (patrz rys.10). Przebieg kopiowania widać w oknie (rys11). Jak w przypadku kopiowania partycji zostanie utworzony plik z obrazem zawierającym wszystkie dane z naszego dysku twardego. Może on mieć nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Oczywiście można podzielić go na mniejsze części a następnie zgrać na płyty DVD.


   
  Tanie dyski twarde
  Kup legalny Windows 7 Home
  Kup tanio legalny Windows 8
  Telefony komórkowe


  Wasze komentarze:

  Napisz komentarz:

  Twój Nick:

  Twój Komentarz: